Murgul’da “Molla Hamit Cana Hoca Türbesi ve Cami” Hizmete Açıldı

04.11.2016

838 Kişi Okumuş

0 Yorum

Murgul’un Başköy Köyü Aslanlı Mahallesinde yapımı tamamlanan “Molla Hamit Cana Hoca Türbesi ve Cami” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılışa Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam, Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, bazı daire amirleri ile vatandaşlar katıldı. Daha sonra protokol ve köylüler Cuma namazını birlikte kıldı.

Törende, Molla Hamit Cana Hoca’nın hayatına dair bilgiler aktarıldı. Kur’an- Kerim okunduktan sonra Artvin Müftülüğü İlahi Korosu ilahiler okudu.

Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam burada yaptığı konuşmada, “Bugün Murgul için güzide günlerden birisini hep birlikte yaşıyoruz. Çünkü beşyüzyıl önce İslamiyet tohumları saçan Molla Hamit Cana Hoca’nın manevi şahsına uygun fiziki mekanının açılışını hep beraber icra ediyoruz. Bu gibi yapılarla geleceğe daha emin adımlar atıyoruz. Molla Hamit Cana Hoca bu bölgenin İslamiyet’le tanışması için gece gündüz çalışan, İslam tohumu saçmak için yaşamış ve gönüllerin fethi ile fetihini tamamlamış. Bu zatın torunlarına düşen görev Molla Hamit Cana Hoca’nın manevi şahsiyetine sahip çıkmak ve geleceğe taşıyabilmektir. Bu düşünce ile bu alanı ziyaret ettiğimizde hali hazırdaki durumun Molla Hamit Cana Hoca’nın şahsiyetine uygun olmadığı kanısına varmış bu konuda yeni bir mekan oluşturmaya karar verdik. Yaklaşık 5 ayda hem türbenin hem de caminin inşaatını ve çevre düzenlemesini tamamladık. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu eserin yapımı ile hem ecdadımıza sahip çıktığımızı göstermiş olacağız hem de ilçemizin turizm konusunda canlanması için belirli bir mesafe almış olacağız. Sayın valimizin talimatlarıyla hazırlanan Artvin Turizm Master Planına paralel olarak bizde Murgul Turizm Master Planı’nı hazırladık. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu bölge ile inanç turizmi açısından önemli bir yere sahip olacaktır.” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, konuşmasına bu cennet vatanı bize vatan kılan aziz ecdadımızı şükran ve minnetle anarak başladı.

Kışla, “Zor günlerde bayrağını, vatanını, dinini satmayacak sağlam imana sahip kaliteli, karakterli güzel gençler yetiştirmemiz lazım. O zaman kimse bileğimizi bükemez, birliğimizi bozamaz, kimse de bize diz çöktüremez. Bir güzel işi başlatmak çok önemlidir, nelere vesile olacağını bilemesiniz. Kaymakam bey fikrin babası olarak bu iki eserin ihyasına vesile oldu. Ben kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, Molla Hamit Cana Hoca’nın hayatından kesitler vererek yaptığı konuşmasında şunları söyledi :” Küçük yaşta İstanbul’a gider ve eğitimini tamamlar. O günün şartlarında iyi bir hayat seviyesine erişir. Ama orada kalmaz memleketine dönüp, kendi gördüğü gerçeği buranın insanlarına anlatmak ister. Kendi hayatından fedakarlık yapar, buranın insanlarını aydınlatır, kabri şad olsun. Onun söylediği şudur, insan nedir dünyaya neden gelmiştir, ölüm nedir, insan huzuru nasıl bulur bunları anlatmıştır. Asıl olan fiziki imkanları iyileştirmektir ama bence asıl olan Molla Hamit Cana Hoca’nın anlatmış olduğu hakikatleri yaşamamızdır. Eğer yaşamazsak kuru bir görüntüden ibaret kalacağını düşünüyorum ve bu hususun altını çiziyorum. Bu vesile ile emeği geçen herkese özellikle kaymakam kardeşime teşekkür ediyor sevgi ve saygıyla sizi selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Murgul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Molla Hamit Cana Hoca’nın hayatının anlatıldığı tiyatro oyununun sergilendi.

Artvin İl Müftüsünün katılımcılarla dua etmesinin ardından türbe açılışı gerçekleşti.

Buradaki törenin ardından Vali Doğanay ve protokol üyeleri ilçe merkezine giderek, yapımı tamamlanan Anadolu İmam Hatip Lisesi, eğitime başlayan Murgul Ortaokulu ve yapımı devam eden hastane binası ziyaret etti.

İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Belediye Başkanlığı ziyaret eden Vali Doğanay, ilçenin genel durumu ve belediyenin çalışmaları hakkında brifing alındı.

İlçe ziyareti kapsamında Vali Doğanay, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Amirliği’ni de ziyaret etti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz