Denize İkinci Havalimanı İçin Teklifler Bugün Alınacak

01.11.2016

1.705 Kişi Okumuş

0 Yorum

Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı için ihale 01 Kasım 2016 Çarşamba günü (Bugün) yapılacak.

Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı için ihale bugün yapılacak. Proje 4 yıl içerisinde tamamlanacak ve özelliği ile ülkemizin ikinci havalimanı olmuş olacak.

Bakan Aslan Rize-Artvin Havalimanının Akıbetini Açıklamıştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan Rize-Artvin Havalimanının akıbetini açıkladı. Türkiye’nin ikinci denize inşa edilecek olan havalimanı Rize-Artvin Havalimanının 8 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilmesi gereken ihalesi ihaleye kısa bir süre kala iptal edilmişti. Bakan Arslan, ihalenin bu yıl içerisinde yapılacağını ve havalimanın ise en geç 4 yıl içerisinde devreye gireceğini açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Rize-Artvin Havalimanı’nın 8 Eylül’de yapılması gereken ihalesinin neden iptal edildiğini açıklamıştı. Yaklaşık 20 gün önce konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Arslan; “ Daha önce projesi iptal edilerek revizyona gidilen Türkiye’nin ikinci dolgu havalimanı olma özelliği taşıyacak Rize-Artvin Havalimanı’nın yapımı için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Arslan, “Bu proje, Türkiye için dünya çapında gurur verici çalışmaları arasında yer alacak. Rize-Artvin Havalimanı, denizde yapılacak ikinci bir havalimanı olarak yapılıyor. Daha önce Ordu-Giresun’da yaptık. Denizin içinde havalimanı yapmak gerçekten dünya çapında projeler. İkinci projemiz ise Rize-Artvin arasında yapılacak olan havalimanı.

Bunun aslında ihale sürecini başlatmıştık, 8 Eylül’de de teklifleri almak üzere gün almıştık ancak yaptığımız inceleme çerçevesinde projede revizyon ihtiyacı hasıl oldu. Dolayısıyla Rize-Artvin Havalimanı projesinde revizyonu gerçekleştirmek ve daha iyi bir havalimanı yapmış olmak için ihale sürecini iptal ettik. Yaklaşık 1 ile 1 buçuk aylık periyotta projenin revizyonunu bitireceğiz ve tekrar ihaleye çıkaracağız. Dolayısıyla Rizeliler de, Artvinliler de elbette ki o havalimanından yararlanacak ve diğer insanlarımız da hiç merak etmesinler. Biz hiç bir işimizi yarım bırakmadık, Rize-Artvin Havalimanını bu sene içerisinde ihaleye çıkıp, İnşallah kazmayı vuracağız. İki ile üç yıl içerisinde ülkemiz yine dünya çapında gurur duyacağı denizin üzerinde yapılan ikinci bir havalimanına sahip olmuş olacaktır” şeklinde konuşmuştu.

İptal edilmesiyle, “Acaba Projeden Vaz mı geçildi?” sorularının sorulmasına neden olan Rize-Artvin Havalimanı Projesi’nin halen yürürlükte olduğu ve ihalesinin de kısa süre içerisinde gerçekleştirileceğine dair en yetkili ağızdan açıklamanın yapılması hem Rizelilerin hem de Artvinlilerin yüreğine su serpmişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra yeniden tekliflerin alınmaya başlanması ise artık projenin kesin olarak yapılacağı kanaatine neden oldu ve ortaya atılan soru işaretleri ile spekülasyonların sona ermesi sağlandı.

Artvin Rize Havalimanı Projesi YPK’ndan Çıkmıştı

Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci olacak ve deniz doldurularak inşa edilecek olan  Rize-Artvin Havalimanı için Yüksek Planlama Kurulu’ndan karar çıkmıştı.

Artvin-Rize Hava Limanı Projesini karara bağlayan Yüksek Planlama Kurulu 3 kilometre uzunluğundaki pistin yapılacağı yerin Rize’nin Pazar İlçesi Yeşilköy mevkiinde yapılmasına karar verdi. Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz doldurularak inşa edilecek olan havalimanı Rize’nin Pazar İlçesi Yeşilköy mevkiinde yer alacak.

Artvin-Rize Havalimanı’nda yılda 2 milyon yolcuya hizmet verecek projenin ihalesi için teklifler bugün alınmaya başlandığı öğrenildi. 12 Mayıs 2014’te fizibilite etüdü imzalanan Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek ve bu havalimanından 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak. Proje, deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor. Havalimanı projesi için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte olacak. Artvin’den 120 kilometre mesafede kurulacak olan limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron ve terminal binası bulunacak. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek. Havalimanı, Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak.

Projenin Maliyeti 750 Milyon Lira

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için 600 milyon lira altyapı, 150 milyon lira üstyapı inşaatı olmak üzere toplam 750 milyon lira proje tutarı olarak teklif edildi.

Rize Havalimanı 4 Yılda Bitecek

Bakan Arslan, havalimanının 2 Kasım 2016 Çarşamba (Bugün) ihalesinin yapılarak 4 yılda tamamlanacağını açıkladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin denize dolgu ikinci havalimanının yapılacağı Rize’nin Pazar İlçesi Sahil Köyü’nde incelemelerde bulundu. Bakan Arslan, havalimanının 2 Kasım tarihinde ihalesinin yapılarak 4 yılda tamamlanacağını açıkladı.

Bakan Arslan’ın ağzından projenin detayları ise şu şekilde açıklandı:

“2 Kasım tarihinde havalimanı için ihale tekliflerini alacağız. Uluslararası boyutta bir havalimanı olacak. 3 bin metreye 45 metrelik bir pisti olacak. 260 metreye 24 metrelik taksi yolu olacak. 300 metreye 120 metrelikte apronu olacak. Yılda 2 milyon yolcuya hitap eden bir de terminale sahip olacak. Yaklaşmalarla birlikte 4500 metrelik bir alanda denizse paralel olarak bir pist ve pist bağlantı yollarını yapmış olacağız. Biz bu yılsonuna kadar ihale süreçlerini başlatarak tamamlayarak işe başlamayı hedefliyoruz. 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88.5 milyon ton bir dolgu yapılacak. Türkiye’deki denize yapılmış ikinci havalimanı olmakla birlikte buranın derinliği ve büyüklüğünü düşündüğünüz zaman Türkiye’nin en büyüğü olacak. Biz inşallah denize ikinci bir havalimanı yapmış olacağız.”

Havalimanı projesi ile AK Parti hükümetleri döneminde yapılan ve dünya çapında ses getiren projelerden birini daha yapmış olacaklarını ifade eden Bakan Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rize ve Artvin’e hizmet edecek havalimanı ülkemizin batıdaki ve dünyadaki prestiji açısından ülkemiz adına ilave bir fonksiyon yerine getirecek. Türkiye’nin büyüklüğünü dünyada ortaya koyması adına önemli. Elbette ki dünya biliyor ki bütün bu büyüklükleri yaparken bir lider lazımdı. O liderde Allah razı olsun Rizeli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. O inşallah bize önderlik ve liderlik yaptıkça biz bunun gibi birçok projeyi yapacağız. Dünyada sadece tekniğimizle değil sözümüzün geçerliliği anlamında liderimizle birlikte söz sahibi olmaya dünyadaki mazlumların ve mağdurların hamisi olmaya devam edeceğiz. Bu kadar büyük projeleri yapıyorsanız bu yatırım aynı zamanda ülkenin ticari ve ekonomik olarak büyümesi demek. Ülkenin dünya ticaretinden daha fazla pay alması dünyada daha çok söz sahibi olması demektir. Siz ticaret ve ekonomik olarak ne kadar büyürseniz ne kadar çok söz sahibi olursanız liderinizin dünyadaki sözünün geçerliliği o anlamda büyür ve artar. Sözü geçecek bir lidere sahibiz. Biz yaptıklarımızla liderimizin elini güçlendirmeyi şiar edindik.”

“4 Yıl Sonra Tamamlanacak”

Havalimanı deniz dolgusunun en derin yerinin 22 metre olduğunu ifade eden Bakan Aslan, “Ortalama dolgu derinliği 17 metre olacak. Bu anlamda önemli bir derinlik. 4 yıl sonra buradan ülkemizin ve dünyanın her yerine uçabileceğiz. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Türkiye’nin 56’ıncı havalimanı olacak Rize-Artvin bölgesel havalimanımız bölgemize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Ordu-Giresun havalimanının 3 yıldan biraz fazla sürdüğünü hatırlatan Bakan Aslan, “Oradaki havalimanı düşünüldüğünde burası oranın 1.5 misli zorlukta. Burada 1.5 misli daha dolgu yapılacak. Bu bizim zamanımızı alacak. Tamamlanması 4 yıl öngörülüyor. Biran önce bitirmek ve hizmete sunmak için çabamız var. Süreleri daha kısaltmak için çabamız olacak. Projenin özelliği ve zorluğu düşünüldüğünde 4 yılda bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz